Strawberry Yogurt Pops
Strawberries and yogurt are all you need for this healthy frozen pop! They're a great after school snack or sweet treat.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 yogurt pop cubes
- Rating
- 3.60 of 5 (130 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup low-fat strawberry yogurt
- 6 large strawberries, fresh or frozen
- ice cube tray or small paper cups
- paper straws or popsicle sticks
Directions
- Cut strawberries into small pieces.
- Place strawberries and yogurt into blender and mix until smooth.
- Pour into 8 ice cube squares (or 4 small paper cups) and place in cut paper straws or popsicle sticks.
- Freeze and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 63.96 |
| Total Fat | 0.9 g |
| Saturated Fat | 0.54 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.06 mg |
| Carbohydrates | 10.94 g |
| Dietary Fiber | 0.55 g |
| Total Sugars | 8.79 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 3.03 g |
| Calcium | 103 mg |
| Potassium | 156 mg |
| Sodium | 42.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 84 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Create your own yogurt pops and experiment with different flavors or try out one of these recipes:
Recipes you may also like
- Seared Greens
- Eggplant and Pepper Dip
- Basic Custard
- Cafe Mocha
- Frozen Banana Pops
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
- Red Potato and Cabbage (Colcannon)
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberry-yogurt-pops. Federal works are public domain in the United States.