Cafe Mocha
Jazz up this hot drink by adding cinnamon.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.69 of 5 (131 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
Ingredients
- 1/3 cup nonfat dry milk
- 1 cup water
- 1 cup brewed coffee
- 4 tablespoons hot chocolate mix
- lite whipped topping (optional)
- cinnamon (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat reconstituted non-fat dried milk in saucepan until warm; do not boil.
- Add coffee and hot chocolate mix.
- Stir well and heat to desired temperature.
- Divide coffee mixture between two mugs.
- Top with non-fat whipped topping and cinnamon, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 64.62 |
| Total Fat | 1.48 g |
| Saturated Fat | 0.86 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.24 mg |
| Carbohydrates | 11.62 g |
| Dietary Fiber | 3.7 g |
| Total Sugars | 6.01 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.17 g |
| Calcium | 160 mg |
| Potassium | 412 mg |
| Sodium | 69.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 67 mg |
| Phosphorus | 186 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 73 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 23 mg |
Notes
You can substitute 1 cup skim milk for the reconstituted nonfat dried milk.
Recipes you may also like
- Frozen Banana Pops
- Eggplant and Pepper Dip
- Strawberry Yogurt Pops
- Red Potato and Cabbage (Colcannon)
- Seared Greens
- Carrot Raisin Salad
- Basic Custard
- Roasted Brussels Sprouts
Source
Recipe by: USDA’S Collection of Nonfat Dry Milk (NDM) Recipes — USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cafe-mocha. Federal works are public domain in the United States.