Frozen Banana Pops
Engage your kids in a fun activity by having them slice and dip ripe bananas in orange or lemon juice and place the bananas in the freezer for several hours to create this tasty snack or dessert.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 banana pop
- Rating
- 3.93 of 5 (41 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 2 bananas, ripe
- 1/8 cup orange juice or lemon juice (2 Tablespoons)
- Other Necessary Tools/Equipment
- craft sticks
- foil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel each banana and cut in half (width-wise).
- Insert craft stick into bottom of each banana half.
- Dip each banana half into juice.
- Wrap in foil and freeze for two or more hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 64.9 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.07 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 15.11 g |
| Dietary Fiber | 1.1 g |
| Total Sugars | 10.61 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.53 g |
| Calcium | 4 mg |
| Potassium | 220 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 15 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
Optional Toppings: Dip in chocolate, then roll in chopped nuts, crushed cereal, shredded coconut, or sprinkles.
Recipes you may also like
- Cafe Mocha
- Red Potato and Cabbage (Colcannon)
- Carrot Raisin Salad
- Eggplant and Pepper Dip
- Roasted Brussels Sprouts
- Bugs on a Log
- Strawberry Yogurt Pops
- Seared Greens
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/frozen-banana-pops. Federal works are public domain in the United States.