Red Potato and Cabbage (Colcannon)
Hearty, delicious, and sure to please any crowd. This recipe is filling enough to stand alone or could make a great side dish.
- Yield
- 11 Servings
- Serving size
- 1/11 of recipe
- Rating
- 3.40 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 1/2 cups red potatoes (about 1 pound)
- 1 tablespoon margarine (or butter)
- 1/2 cup onion, chopped
- 6 cups green cabbage, thinly sliced (about 1/2 head)
- 1 cup 1% milk (or fat-free)
- 1 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Scrub potatoes, but do not peel.
- Cut into quarters.
- Cook in boiling water or steam until tender, about 15 to 20 minutes.
- While potatoes cook, heat butter or margarine in a large skillet over medium high heat.
- Add onion and cook until it becomes clear, about 3 to 5 minutes.
- Add cabbage and cook, stirring occasionally, until cabbage begins to brown, about 4 to 6 minutes.
- Reduce heat to low.
- Add milk, salt, and pepper.
- Cover and cook until cabbage is tender, about 6 to 8 minutes.
- Drain potatoes.
- Add cabbage mixture to potatoes.
- Mash with a potato masher or large fork to reach desired texture.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 65.29 |
| Total Fat | 1.09 g |
| Saturated Fat | 0.32 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.12 mg |
| Carbohydrates | 12.3 g |
| Dietary Fiber | 2.06 g |
| Total Sugars | 3.53 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.36 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 341 mg |
| Sodium | 245.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 40 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Carrot Raisin Salad
- Roasted Brussels Sprouts
- Frozen Banana Pops
- Cafe Mocha
- Summer Squash Medley
- Eggplant and Pepper Dip
- Strawberry Yogurt Pops
- Dilled Fish Fillets
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/red-potato-and-cabbage-colcannon. Federal works are public domain in the United States.