Dilled Fish Fillets
Use fish fillets from the freezer in this recipe to make a quick, weeknight seafood dinner.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 4 oz. piece of fish, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (87 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
Ingredients
- 1 pound frozen haddock or cod fillets
- 1 tablespoon lemon juice
- 1/8 teaspoon dried dill weed
- 1/8 teaspoon salt
- black pepper (optional)
Directions
- Microwave Method: Skillet method:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 66.66 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 47.73 mg |
| Carbohydrates | 0.29 g |
| Dietary Fiber | 0.02 g |
| Total Sugars | 0.1 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16 g |
| Calcium | 14 mg |
| Potassium | 296 mg |
| Sodium | 181.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 161 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 1 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Recipes you may also like
- Quick and Easy Bean Dip
- Farmers Market Salsa
- Tuna Salad with Grapes
- Cowboy Caviar (Bean Salsa)
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Baked Fish with Creole Sauce
- Zesty Lemon Fish
Source
Recipe by: Microwave Recipes — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/dilled-fish-fillets. Federal works are public domain in the United States.