Carrot Raisin Salad
This easy and healthy side salad has a sweet and tangy flavor. Make it ahead of time and serve it chilled.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.20 of 5 (168 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 medium carrots, peeled and grated
- 1/4 cup raisins
- 2 teaspoons sugar
- 1 lemon, juiced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium bowl, thoroughly mix carrots, raisins, sugar, and lemon juice.
- Serve chilled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 65.51 |
| Total Fat | 0.2 g |
| Saturated Fat | 0.03 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 16.58 g |
| Dietary Fiber | 2.17 g |
| Total Sugars | 11.76 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 0.93 g |
| Calcium | 27 mg |
| Potassium | 279 mg |
| Sodium | 44.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 32 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 501 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Brussels Sprouts
- Bugs on a Log
- Red Potato and Cabbage (Colcannon)
- Caramel Sauce
- Frozen Banana Pops
- Summer Squash Medley
- Cafe Mocha
- Dilled Fish Fillets
Source
Recipe by: Cent$ible Nutrition Cook Book — University of Wyoming Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/carrot-raisin-salad. Federal works are public domain in the United States.