Basic Custard
Eggs, milk, and a bit of sugar combine into a wholesome dessert that can be enjoyed by all ages.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/4 of recipe (81g)
- Rating
- 3.51 of 5 (130 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 1 egg
- 2 tablespoons sugar
- 1 cup skim milk (or reconstituted non-fat dry milk)
- vanilla extract (1/2 teaspoon, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water. Stovetop version: Baked version:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 63.68 |
| Total Fat | 1.31 g |
| Saturated Fat | 0.43 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 53.21 mg |
| Carbohydrates | 9.35 g |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Total Sugars | 9.34 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 3.64 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 119 mg |
| Sodium | 41.2 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 88 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 62 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 53 mg |
Notes
An additional egg can be added during step 1.
Recipes you may also like
- Seared Greens
- Strawberry Yogurt Pops
- Eggplant and Pepper Dip
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
- Cafe Mocha
- Frozen Banana Pops
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
Source
Recipe by: Eating Right is Basic — Michigan State University Cooperative Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/basic-custard. Federal works are public domain in the United States.