Dried Bananas
Looking for a healthy, crunchy snack? This recipe is super simple and can be made in bulk in advance.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 banana
- Rating
- 3.38 of 5 (8 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 1 banana
- acidic fruit juice (lemon, lime, orange, pineapple) to reduce browning (optional)
- cinnamon or other flavorings (optional)
Directions
- 5.
- Cool.
- Store in an airtight container or bag.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 61.11 |
| Total Fat | 0.18 g |
| Saturated Fat | 0.07 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 14.3 g |
| Dietary Fiber | 1.07 g |
| Total Sugars | 9.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.47 g |
| Calcium | 3 mg |
| Potassium | 205 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 14 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Squash Salsa
- Berries with Banana Cream
- Summer Italian Vegetables
- Lemonade
- Cabbage Salad
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/dried-bananas. Federal works are public domain in the United States.