Lemonade
A fresh, single serving of lemonade that is perfect for a hot summer day. Only one lemon is needed for this recipe. Enjoy!
- Yield
- 1 serving
- Serving size
- 1 glass lemonade approx. 1 cup (248g)
- Rating
- 3.86 of 5 (143 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 lemon
- 3/4 cup water
- 1 tablespoon sugar
Directions
- Create-a-Flavor Changes
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 60.47 |
| Total Fat | 0.15 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 15.69 g |
| Dietary Fiber | 0.14 g |
| Total Sugars | 13.66 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 0.16 g |
| Calcium | 8 mg |
| Potassium | 49 mg |
| Sodium | 7.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 4 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 2 mg |
Recipes you may also like
- Squash Salsa
- Dried Bananas
- Berries with Banana Cream
- Summer Italian Vegetables
- Cabbage Salad
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Kale and Cranberry Stir-Fry
Source
Recipe by: Cooking Up Fun -- A Pyramid of Snacks — Cornell Cooperative Extension — Division of Nutritional Sciences
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lemonade. Federal works are public domain in the United States.