Fruit Snake
Make the youngest members of your family happy with this adorable snack. It's perfect for a mid-morning or afterschool snack.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1 fruit snake
- Rating
- 4.31 of 5 (152 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 medium bananas
- 1/3 tablespoon raisins (4 raisins)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel banana and use butter knife to cut banana in half lengthwise.
- Place 2 banana halves on small plate end to end, in an "s" shape.
- Add raisins to the top of banana as eyes.
- Enjoy your Fruit Snake.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 127.15 |
| Total Fat | 0.36 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 29.91 g |
| Dietary Fiber | 2.22 g |
| Total Sugars | 20.98 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.99 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 423 mg |
| Sodium | 0.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 36 mg |
| Phosphorus | 29 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Homemade Cranberry Sauce
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
- Vegetable Salad
- Squash Soup
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Quick Black Bean Salad
- 3-Can Chili
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
Source
Recipe by: Chickasaw Nation Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-snake. Federal works are public domain in the United States.