Homemade Cranberry Sauce
A tangy and flavorful cranberry sauce that can be prepared in a flash!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.25 of 5 (16 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 3 cups fresh cranberries (12 ounces, can also use frozen)
- 1 orange
- 1 cup sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel orange and remove seeds.
- Place all ingredients in a blender and blend until mixed well.
- Heat up and serve over turkey.
- For thicker sauce to do not blend just heat and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 127.13 |
| Total Fat | 0.16 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 31.67 g |
| Dietary Fiber | 1.77 g |
| Total Sugars | 28.28 g |
| Added Sugars included | 25 g |
| Protein | 0.35 g |
| Calcium | 11 mg |
| Potassium | 64 mg |
| Sodium | 1.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 4 mg |
| Phosphorus | 8 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Notes
1 cup white grape juice concentrate can be substituted for 1 cup sugar.
Recipes you may also like
- Fruit Snake
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
- Vegetable Salad
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Squash Soup
- Quick Black Bean Salad
- 3-Can Chili
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
Source
Recipe by: Utah State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homemade-cranberry-sauce. Federal works are public domain in the United States.