Granola Bars
Make your own granola bars at home. This recipe combines raisins, carrots, oats, and honey for a healthy snack or breakfast on-the-go.
- Yield
- 24 servings
- Serving size
- 1 bar, 1/24 of recipe (43g)
- Rating
- 3.81 of 5 (117 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup honey
- 1 cup peanut butter
- 3 1/2 cups rolled oats
- 1/2 cup raisins
- 1/2 cup carrot (grated)
- 1/2 cup coconut
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Peel and grate the carrots.
- Put the honey and peanut butter in a large saucepan.
- Cook on low heat until they melt.
- Remove the pan from the heat.
- Turn off the burner.
- Add oatmeal, raisins, carrots, and coconut to the saucepan.
- Stir well, and let it cool until you can safely touch it with your hands.
- Put the mix into a 9x13 inch baking pan.
- Press the mix firmly into the bottom of the pan.
- Bake for 25 minutes.
- Cut into 24 bars.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 170.14 |
| Total Fat | 6.82 g |
| Saturated Fat | 1.74 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 24.41 g |
| Dietary Fiber | 2.09 g |
| Total Sugars | 14.58 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 4.17 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 148 mg |
| Sodium | 49.86 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 36 mg |
| Phosphorus | 91 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 19 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Vegetarian Matzo Ball Soup
- Lentil Chili
- Seasoned Roasted Vegetables
- Turkey Salad with Orange Vinaigrette
- Corn Casserole
- Gazpacho
- Rice Salad
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/granola-bars. Federal works are public domain in the United States.