Sesame Turnips and Carrots
This quick and easy recipe uses carrots and turnips for a warm, fall flavor. Garlic and honey (or brown sugar) work together to create a sweet and savory blend.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 medium turnips, cut into 1/4-inch cubes
- 2 medium carrots, cut into 1/4-inch cubes
- 1/8 teaspoon salt
- 4 cloves garlic, minced (or 1 teaspoon garlic powder)
- 2 tablespoons sesame seeds
- 3 tablespoons honey* (or brown sugar)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large skillet on medium-high heat, add oil and sauté turnips, carrots, and salt until vegetables begin to soften.
- Stir in garlic and sesame seeds and cook until vegetables begin to brown.
- Stir in honey.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 87.38 |
| Total Fat | 4.05 g |
| Saturated Fat | 0.57 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 12.88 g |
| Dietary Fiber | 1.68 g |
| Total Sugars | 10.29 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 1.16 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 152 mg |
| Sodium | 72.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 38 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 152 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Tropical Morning Treat
- Honey of a Pumpkin Bar
- Harvest Vegetable Salad
- Fall Veggie Casserole
- Peach Sauce
- Zesty Orange Carrots
- Creamy Peanut Dip
- Vegetable Tacos
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sesame-turnips-and-carrots. Federal works are public domain in the United States.