Vegetable Tacos
These vegetable filled corn tortilla tacos get a kick from diced jalapeno peppers and garlic. Serve these as a side dish or enjoy as a snack.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 taco
- Rating
- 3.59 of 5 (32 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 medium onion
- 1 clove garlic
- 1 tablespoon jalapeno pepper
- 1 teaspoon cumin
- 1/2 teaspoon table salt
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/2 medium red pepper
- 1 cup mushrooms
- 4 (6-inch) corn tortilla
- 1 plum tomato, chopped
- 1 tablespoon cilantro, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Sauté onion, garlic and jalapeno, add cumin, salt, and black pepper.
- When everything is soft, add red pepper and mushrooms.
- Sauté for 2 more minutes.
- Serve over tortilla and garnish with cut tomatoes and cilantro or cilantro sauce.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 85.58 |
| Total Fat | 1.12 g |
| Saturated Fat | 0.17 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 17.33 g |
| Dietary Fiber | 2.81 g |
| Total Sugars | 2.51 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.75 g |
| Calcium | 40 mg |
| Potassium | 223 mg |
| Sodium | 311.81 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 120 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 29 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Sweet Acorn Squash
- Cabbage Stir-Fry
- Harvest Vegetable Salad
- Sesame Turnips and Carrots
- Tropical Morning Treat
- Honey of a Pumpkin Bar
- Fall Veggie Casserole
Source
Recipe by: Adapted from "Delicious Tacos" — Make Every Day A Healthy Snack Day — Alameda County Public Health Department
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-tacos. Federal works are public domain in the United States.