Creamy Peanut Dip
With just three simple ingredients, this peanut dip is an easy way to make ordinary fruit or veggie sticks extraordinary!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 2 tablespoons prepared dip, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.35 of 5 (37 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/4 cup creamy peanut butter
- 1/8 cup orange juice (2 tablespoons)
- 1/2 cup low-fat vanilla yogurt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, mix the peanut butter and orange juice until smooth.
- Stir in the vanilla yogurt.
- Cover and put in the fridge until chilled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 85.59 |
| Total Fat | 5.78 g |
| Saturated Fat | 1.28 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.23 mg |
| Carbohydrates | 4.93 g |
| Dietary Fiber | 0.53 g |
| Total Sugars | 3.56 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.48 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 116 mg |
| Sodium | 59.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Serve with fresh apples, pears, carrot sticks or celery sticks.
Recipes you may also like
- Sweet Acorn Squash
- Heavenly Deviled Eggs
- Sesame Turnips and Carrots
- Tropical Morning Treat
- Honey of a Pumpkin Bar
- Peach Sauce
- Zesty Orange Carrots
- Peachy Pops
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/creamy-peanut-dip. Federal works are public domain in the United States.