Peachy Pops
Peachy pops will be the perfect partner to your playful summer picnic. Enjoy these frosty treats on a hot day.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 pop, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.41 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 medium peaches
- 2/3 cup low-fat vanilla yogurt
- 2 cups orange juice
- 6 paper cups
- 6 spoons
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Use a knife to remove the skin and chop the peaches.
- Spoon peaches into each of the 6 paper cups.
- Place yogurt in a medium mixing bowl.
- Slowly pour and stir the orange juice into the yogurt.
- Mix well.
- Pour some of the juice and yogurt mix into each cup to cover the peaches.
- Place a spoon in the center of each cup.
- Cut 6 squares of aluminum foil big enough to cover the tops of cups.
- Stab each spoon handle through each piece of foil.
- The foil will hold the spoon in the center of the cup.
- Place cups in the freezer for at least 4 hours.
- Just before serving, peel the paper cups away from the pops to eat.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 81.82 |
| Total Fat | 0.85 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.64 mg |
| Carbohydrates | 16 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Total Sugars | 13.56 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.52 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 274 mg |
| Sodium | 25.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 65 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Orange Cow
- Spicy Fruit Cup
- Hearty Beef Soup
- Orange Delight Juice
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Heavenly Deviled Eggs
- Cabbage Stir-Fry
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peachy-pops. Federal works are public domain in the United States.