Heavenly Deviled Eggs
Versatile and easy to prepare, these deviled eggs are great as an appetizer, side dish, or snack.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 2 prepared egg halves, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.46 of 5 (24 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 6 eggs (in shell)
- 2 tablespoons light mayonnaise
- 1 teaspoon mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put eggs into a saucepan.
- Cover with cold water.
- Bring eggs to a simmer (small bubbles) and cook for 12 minutes.
- Remove from the heat and drain.
- Crack eggs under cold water and allow to cool.
- Remove shells.
- Split eggs in half lengthwise and remove yolks.
- Put yolks, dressing and mustard into a small zipper-lock plastic bag to mix.
- Cut a small hole in a lower corner of the bag.
- Squeeze mixture into egg white halves.
- Garnish as desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 84.45 |
| Total Fat | 6.16 g |
| Saturated Fat | 1.78 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 206.33 mg |
| Carbohydrates | 1 g |
| Dietary Fiber | 0.04 g |
| Total Sugars | 0.3 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.25 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 69 mg |
| Sodium | 116.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 94 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 90 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 168 mg |
Notes
Garnishes: paprika, cayenne pepper (if you like it hot), pickle relish, sliced scallions, sliced green or black olives. 1/8 teaspoon each of salt and pepper may be substituted for 1 teaspoon of mustard.
Recipes you may also like
- Sweet Acorn Squash
- Creamy Peanut Dip
- Peachy Pops
- Orange Cow
- Sesame Turnips and Carrots
- Tropical Morning Treat
- Spicy Fruit Cup
- Honey of a Pumpkin Bar
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/heavenly-deviled-eggs. Federal works are public domain in the United States.