Orange Cow
This cold orange drink can be enjoyed for breakfast or at any time of the day.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 8 ounces
- Rating
- 3.34 of 5 (137 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 16 us fluid ounces orange juice
- 2 cups cold water
- 1/3 cup fat-free dry milk
- 1 teaspoon vanilla
- 1 cup ice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place all ingredients in blender or food processor.
- Secure lid and blend until smooth.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 81.61 |
| Total Fat | 0.49 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.12 mg |
| Carbohydrates | 15.45 g |
| Dietary Fiber | 0.37 g |
| Total Sugars | 13.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.04 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 329 mg |
| Sodium | 37.31 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 78 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 38 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 39 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 17 mg |
Notes
Substitute 1 cup milk and 1 cup water for 2 cups water and 1/3 cup nonfat dry milk.
Recipes you may also like
- Peachy Pops
- Spicy Fruit Cup
- Orange Delight Juice
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Hearty Beef Soup
- Heavenly Deviled Eggs
- Cabbage Stir-Fry
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-cow. Federal works are public domain in the United States.