Orange Delight Juice
Fruity and flavorful, this delightful juice is full of fruit, honey, and cinnamon. Enjoy!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup orange juice
- 1/2 medium banana
- 1 cup 100% apple juice
- 1 teaspoon honey*
- 1 teaspoon cinnamon
- 1 cup crushed ice
Directions
- Wash hands with soap and water Blend at high speed in blender until frothy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 80.85 |
| Total Fat | 0.43 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 18.68 g |
| Dietary Fiber | 0.93 g |
| Total Sugars | 15.14 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 0.71 g |
| Calcium | 19 mg |
| Potassium | 229 mg |
| Sodium | 5.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 19 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 45 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Spicy Fruit Cup
- Orange Cow
- Peachy Pops
- Hearty Beef Soup
- Cowboy Caviar (Bean Salsa)
- Smothered Greens
Source
Recipe by: USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-delight-juice. Federal works are public domain in the United States.