Hearty Beef Soup
This tasty and satisfying soup can be served for lunch or dinner. The leftovers can be frozen for later.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.80 of 5 (10 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/4 pound beef round roast, chopped
- 1 tablespoon vegetable oil
- 3 cups water
- 2 cups winter squash, chopped (or 2 cups cabbage, finely chopped)
- 1/2 cup onions, chopped
- 1 celery stalk, finely chopped
- 1 teaspoon garlic, finely chopped
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 1 tablespoon parsley, chopped (optional)
- 1/4 cup macaroni, dry
- 1 large tomato, chopped (or 15-ounce can low-sodium diced tomatoes)
- 1/2 cup green pepper, finely chopped
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper
Directions
- In a large pot, brown beef in oil over medium to high heat for 8 to 10 minutes.
- Drain fat.
- Add water, squash, onion, celery, garlic, and oregano.
- If using parsley, add that too.
- Mix well.
- Bring pot to a boil.
- Lower heat and cook for 20 minutes.
- Add macaroni, tomatoes, green pepper, salt, and pepper.
- Keep cooking over low heat for 20 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 82.6 |
| Total Fat | 3.19 g |
| Saturated Fat | 0.62 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 11.66 mg |
| Carbohydrates | 8.73 g |
| Dietary Fiber | 1.96 g |
| Total Sugars | 2.84 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.33 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 260 mg |
| Sodium | 220.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 67 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 113 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
Tip for cooking beef roast: The recommended safe minimum internal temperature for beef roast is 145 °F, as measured with a food thermometer.
Recipes you may also like
- Peachy Pops
- Orange Cow
- Spicy Fruit Cup
- Orange Delight Juice
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Cabbage Stir-Fry
- Sweet Acorn Squash
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hearty-beef-soup. Federal works are public domain in the United States.