Sunshine Salad
Oranges help to brighten up this tasty veggie salad. It is quick and easy to make. Top it off with your favorite vinaigrette.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 2.86 of 5 (97 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 5 cups spinach leaves, packed, washed, and dried well
- 1/2 medium red onion, sliced thin
- 1/2 medium red bell pepper, sliced
- 1 medium cucumber, sliced
- 2 medium oranges, peeled and chopped into bite-sized pieces
- 1/3 cup "lite" vinaigrette dressing (around 15 calories per tablespoon or less)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toss all ingredients together in a large bowl.
- Add dressing and toss again.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 89.52 |
| Total Fat | 3.61 g |
| Saturated Fat | 0.51 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 13.18 g |
| Dietary Fiber | 2.46 g |
| Total Sugars | 9.33 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 1.85 g |
| Calcium | 55 mg |
| Potassium | 375 mg |
| Sodium | 185.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 38 mg |
| Phosphorus | 41 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 99 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 59 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 137 mcg |
| Folate | 57 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salad with Jicama
- Pear Salad
- Zesty Orange Carrots
- Peach Sauce
- Cherry, Melon, & Grape Salad
- Fall Veggie Casserole
- Honey of a Pumpkin Bar
- Tropical Morning Treat
Source
Recipe by: US Department of Health and Human Services
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sunshine-salad. Federal works are public domain in the United States.