Chimichurri Sauce
Add some South American flair to your meal with this flavorful sauce, which can be used on meat, fish, or vegetables as a marinade or poured over your finished product.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 3 Tablespoons (40g)
- Rating
- 3.44 of 5 (75 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup flat-leaf parsley, lightly packed and chopped without the stalks
- 4 garlic cloves, minced
- 1/8 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon peppercorn, freshly ground
- 1/2 teaspoon chili pepper flakes
- 1 tablespoon dried oregano
- 2 tablespoons green onion, minced
- 1/2 cup olive oil
- 3/4 cup vinegar
- 3 tablespoons fresh lemon juice
- 1/4 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place all the ingredients in a blender or food processor and pulse until well chopped, but not pureed.
- Spoon the sauce over grilled meats, poultry, seafood, or vegetables.
- This sauce can also be used as a marinade.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 93.09 |
| Total Fat | 9.41 g |
| Saturated Fat | 1.46 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 1.46 g |
| Dietary Fiber | 0.48 g |
| Total Sugars | 0.25 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.29 g |
| Calcium | 18 mg |
| Potassium | 56 mg |
| Sodium | 30.01 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 7 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 22 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 89 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 1 mg |
Recipes you may also like
- Baked Fish with Creole Sauce
- Mashed Sweet Potatoes
- Crispy Walleye Patties
- Vegetable Stew
- Zesty Lemon Fish
- Mixed Grain Bread
- Salata Ma Jibna (Salad with Parmesan Cheese)
- Zucchini And Tomatoes
Source
Recipe by: Adapted from Argentinian Chimichurri Sauce Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chimichurri-sauce. Federal works are public domain in the United States.