Crispy Walleye Patties
Baked instead of fried, these walleye patties are full of flavor with less fat!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.31 of 5 (26 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 pound walleye fillets, minced (fresh or frozen) (2 8-ounce fillets)
- 1/2 cup onion, minced
- 1/2 cup celery, minced
- 2 tablespoons low-fat mayonnaise
- 1 cup crushed crackers, reduced sodium
- 1 egg (or 2 tablespoons dried egg mix + 1/4 cup water)
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon dill
- 1/2 teaspoon paprika
- 1/2 teaspoon salt
- cooking spray
- Note: "Minced" means cut up into tiny pieces.
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 375 °F. Place minced fish in a colander and press firmly to remove as much moisture as possible.
- In a medium bowl, mix fish, onion, celery, mayonnaise, crackers, egg, garlic powder, dill, paprika, and salt.
- Let rest for 10 minutes.
- Shape mixture into 8 patties.
- Spray baking sheet with cooking spray and place patties at least 1 inch apart on the pan.
- Bake for 10 to 15 minutes, flip, and bake for another 10 minutes.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 93.48 |
| Total Fat | 2.92 g |
| Saturated Fat | 0.62 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 54.53 mg |
| Carbohydrates | 6.43 g |
| Dietary Fiber | 0.55 g |
| Total Sugars | 0.83 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.89 g |
| Calcium | 33 mg |
| Potassium | 197 mg |
| Sodium | 390.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 160 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.8 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 59 mg |
Notes
Optional: Serve with a lemon wedge or tartar sauce.
Recipes you may also like
- Chimichurri Sauce
- Zesty Lemon Fish
- Baked Fish with Creole Sauce
- Salata Ma Jibna (Salad with Parmesan Cheese)
- Mashed Sweet Potatoes
- Blue Cornmeal Pancakes
- Honey Mustard Dressing
- Vegetable Stew
Source
Recipe by: Recipe adapted from Marti Hunt, Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa Indians
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crispy-walleye-patties. Federal works are public domain in the United States.