Salata Ma Jibna (Salad with Parmesan Cheese)
Onions, carrots, and cabbage give this dish a crunchy and crisp texture. Lemon juice and vinegar give the veggies a tangy flavor. Enjoy along side of your favorite entrée.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (83g)
- Rating
- 3.10 of 5 (20 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup onions, cut into slivers or thin slices
- 1 cup cabbage, cut into slivers or thin slices
- 1/2 cup carrots, cut into very thin slices
- 1 cup tomatoes, diced
- 1/4 cup olive oil
- 1/4 cup lemon juice
- 2 tablespoons white vinegar
- 1 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 clove garlic, minced
- 1/4 cup parmesan cheese, grated
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a salad bowl, combine onions, cabbage, carrots, and tomatoes.
- Toss with olive oil, lemon juice, vinegar, salt, and pepper.
- Sprinkle garlic and Parmesan over salad.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 94.11 |
| Total Fat | 7.84 g |
| Saturated Fat | 1.52 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.15 mg |
| Carbohydrates | 4.8 g |
| Dietary Fiber | 1.18 g |
| Total Sugars | 2.61 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.38 g |
| Calcium | 38 mg |
| Potassium | 145 mg |
| Sodium | 340.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 35 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 76 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
Salata Ma Jibna is a Sudanese dish.
Recipes you may also like
- Zesty Lemon Fish
- Blue Cornmeal Pancakes
- Honey Mustard Dressing
- Crispy Walleye Patties
- Turkey Pinwheel Appetizers
- Magical Fruit Salad
- Spinach, Tomatoes, and Corn
- Chimichurri Sauce
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisin e — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/salata-ma-jibna-salad-parmesan-cheese. Federal works are public domain in the United States.