Turkey Pinwheel Appetizers
Colorful tomatoes and spinach make these appetizers festive enough for your next party or potluck.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 3 pinwheels (59g)
- Rating
- 3.40 of 5 (110 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 8 ounces cream cheese, low-fat (garlic and herb)
- 6 flour tortillas (8 inch)
- 6 slices turkey (low sodium)
- 3 Roma tomatoes (medium, chopped)
- 3 cups baby spinach leaves
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place tortillas on microwaveable plate or paper towel; microwave uncovered on HIGH 10 to 15 seconds to soften.
- Spread about 2 tablespoons cream cheese over each tortilla.
- Top with a slice of turkey, chopped tomatoes, and spinach.
- Roll up lightly; then wrap in plastic wrap.
- Refrigerate 2 to 3 hours to blend flavors.
- Cut each roll into eight 1-inch slices.
- Arrange with cut side down on serving plate.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 94.77 |
| Total Fat | 3.98 g |
| Saturated Fat | 1.88 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.8 mg |
| Carbohydrates | 10.29 g |
| Dietary Fiber | 0.8 g |
| Total Sugars | 1.86 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.28 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 148 mg |
| Sodium | 244.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 87 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 40 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 25 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Magical Fruit Salad
- Honey Mustard Dressing
- Blue Cornmeal Pancakes
- Spinach, Tomatoes, and Corn
- Pancakes (from Better Baking Mix)
- Pumpkin Chocolate Muffins
- Salata Ma Jibna (Salad with Parmesan Cheese)
- Zesty Lemon Fish
Source
Recipe by: Ohio State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turkey-pinwheel-appetizers. Federal works are public domain in the United States.