Pancakes (from Better Baking Mix)
Using a pre-made baking mix -- like our Better Baking Mix -- is a great shortcut to making homemade pancakes!
- Yield
- 12 Pancakes
- Serving size
- 2 pancakes, 1/6 of recipe
- Rating
- 4.17 of 5 (81 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 Better Baking Mix
- 1 cup water
- 2 tablespoons vegetable oil
- 2 eggs (beaten)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put all the ingredients in a bowl.
- Stir just enough to moisten dry ingredients.
- Preheat skillet on medium-high heat.
- The skillet is ready when drops of water "dance" on the dry surface.
- Add a teaspoon of vegetable oil or use cooking oil spray.
- For each pancake, pour 3 to 4 tablespoons of batter onto hot skillet.
- Cook slowly until the surface is covered with bubbles.
- Turn and cook until second side is lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 95.32 |
| Total Fat | 3.65 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 34.59 mg |
| Carbohydrates | 12.12 g |
| Dietary Fiber | 0.85 g |
| Total Sugars | 0.97 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.38 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 72 mg |
| Sodium | 100.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 73 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 34 mg |
Notes
Try applesauce or other fruit on pancakes instead of syrup.
Recipes you may also like
- Pumpkin Chocolate Muffins
- Spinach, Tomatoes, and Corn
- Magical Fruit Salad
- Rainbow Veggie Salad
- Honey Mustard Dressing
- Blue Cornmeal Pancakes
- Zesty Lemon Fish
- Manhattan Clam Chowder
Source
Recipe by: Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pancakes-better-baking-mix. Federal works are public domain in the United States.