Manhattan Clam Chowder
Try this hearty chowder full of carrots, tomatoes, potatoes, and clams that can be easily made in a slow cooker.
- Yield
- 9 servings
- Serving size
- 8 ounces (1 cup)
- Rating
- 3.64 of 5 (53 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 1/2 cups potatoes, sliced
- 3 medium celery stalks, washed & sliced
- 1 large onion, chopped
- 1/2 cup low-sodium tomato puree
- 1 1/2 cups carrots, washed and sliced
- 2 cans (6.5 ounces each) clams, chopped and drained
- 1 1/2 teaspoons dried thyme
- 1 bay leaf
- 2 dashs black peppercorns
- 1 1/2 cups water
- 2 cups low-sodium tomato juice
- 1 tablespoon dried parsley flakes
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Scrub potatoes well to remove any eyes or blemishes.
- In a slow cooker, combine all ingredients; stir.
- Cover and cook on low for 8 to 10 hours or until the vegetables are tender.
- Remove bay leaf and peppercorns before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 96.71 |
| Total Fat | 0.83 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.54 mg |
| Carbohydrates | 13.24 g |
| Dietary Fiber | 2.05 g |
| Total Sugars | 3.94 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.15 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 406 mg |
| Sodium | 91.24 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 120 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 213 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 5.2 mcg |
| Vitamin C | 33 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 45 mg |
Recipes you may also like
- Rainbow Veggie Salad
- Zesty Lemon Fish
- Fiesta Hummus
- Baked Fish with Creole Sauce
- Cooked Beans
- Baked Chicken
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Salmon Spread
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/manhattan-clam-chowder. Federal works are public domain in the United States.