Spicy Southern Barbecued Chicken
This recipe is spiced up using cayenne pepper, ginger, and garlic combined with the sweetness of honey, molasses, and ketchup to create a tasty comfort food.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 breast or 2 small drumsticks (89g)
- Rating
- 3.68 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 5 tablespoons low-sodium tomato paste
- 1/3 tablespoon ketchup (1 teaspoon)
- 2 teaspoons honey*
- 1/3 tablespoon molasses (1 teaspoon)
- 1 teaspoon Worcestershire sauce
- 4 teaspoons white vinegar
- 3/4 teaspoon cayenne pepper
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 1/4 teaspoon onion powder
- 2 garlic cloves (minced)
- 1/8 teaspoon ginger (grated)
- 1 1/2 pounds chicken (skinless breasts or drumsticks)
Directions
- * Children under the age of one should not consume honey.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 103.4 |
| Total Fat | 3.1 g |
| Saturated Fat | 0.85 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 36.33 mg |
| Carbohydrates | 6.15 g |
| Dietary Fiber | 0.73 g |
| Total Sugars | 4.59 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 12.49 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 269 mg |
| Sodium | 64.13 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 94 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 38 mg |
Recipes you may also like
- Baked Chicken
- Cooked Beans
- Fiesta Hummus
- Salmon Spread
- Manhattan Clam Chowder
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Hummus
- Rainbow Veggie Salad
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spicy-southern-barbecued-chicken. Federal works are public domain in the United States.