Baked Chicken
Take the mystery out of baking chicken. A little garlic powder and pepper are all the added flavorings you need.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe (56g)
- Rating
- 3.51 of 5 (252 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 1 pound chicken, boneless, skinless
- 1 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon ground black pepper
- salt (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 °F. Put the chicken in a baking pan or casserole dish.
- Sprinkle with garlic powder and pepper to taste.
- Bake for 1 hour.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 101.86 |
| Total Fat | 2.18 g |
| Saturated Fat | 0.47 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 60.05 mg |
| Carbohydrates | 0.75 g |
| Dietary Fiber | 0.17 g |
| Total Sugars | 0.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.66 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 233 mg |
| Sodium | 29.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 144 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 48 mg |
Recipes you may also like
- Cooked Beans
- Fiesta Hummus
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Salmon Spread
- Manhattan Clam Chowder
- Rainbow Veggie Salad
- Zesty Lemon Fish
- Tasty Fish and Veggie Packets
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-chicken. Federal works are public domain in the United States.