Fiesta Hummus
This dip is full of protein and can be served with vegetables or whole wheat pita for a healthy snack. Make it as spicy as you like by adding more or less of the cayenne pepper and jalapeno pepper.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.41 of 5 (92 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 can garbanzo beans, low-sodium
- 1/2 teaspoon cumin
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon cayenne pepper
- 2 garlic cloves (minced)
- 1/2 cup yogurt (plain, non-fat)
- 1 tablespoon lime juice
- 1 tablespoon sesame oil
- 1 jalapeno pepper (finely chopped)
- 2 tablespoons cilantro (chopped)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain and mash garbanzo beans in blender, food processor, or with fork.
- Add remaining ingredients.
- Blend until smooth.
- Chill one hour or overnight.
- Serve on crackers or tortilla chips.
- Promptly refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 100.43 |
| Total Fat | 3.86 g |
| Saturated Fat | 0.51 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.41 mg |
| Carbohydrates | 12.27 g |
| Dietary Fiber | 3.37 g |
| Total Sugars | 3.64 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.93 g |
| Calcium | 71 mg |
| Potassium | 177 mg |
| Sodium | 211.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 95 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Cooked Beans
- Baked Chicken
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Manhattan Clam Chowder
- Rainbow Veggie Salad
- Salmon Spread
- Zesty Lemon Fish
- Baked Fish with Creole Sauce
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fiesta-hummus. Federal works are public domain in the United States.