Magical Fruit Salad
The whole family will love making this as much as they love eating it! Pineapple, grapes, and bananas add flavor and texture to this creamy and delicious dessert.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/12 of recipe
- Rating
- 3.93 of 5 (160 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 1 can (20 ounces) pineapple chunks, juice packed
- 1 cup seedless grapes, red or green
- 2 medium bananas
- 1 3/4 cups fat-free (skim) milk (or low-fat)
- 1 package (3.5 ounces) instant pudding mix, lemon or vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain off the juice from the canned pineapples.
- Put chunks in a large bowl.
- Rinse the grapes and drain.
- Add the grapes to the bowl.
- Peel the bananas and cut into bite-sized pieces.
- Add to the bowl.
- Pour the milk over the fruit.
- While slowly stirring the fruit mixture, sprinkle in the pudding mix.
- Let the mixture stand for 5 minutes and serve.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 94.88 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.07 mg |
| Carbohydrates | 22.21 g |
| Dietary Fiber | 0.85 g |
| Total Sugars | 20.06 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 1.67 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 231 mg |
| Sodium | 132.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 107 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Spinach, Tomatoes, and Corn
- Honey Mustard Dressing
- Blue Cornmeal Pancakes
- Pancakes (from Better Baking Mix)
- Pumpkin Chocolate Muffins
- Zesty Lemon Fish
- Rainbow Veggie Salad
- Manhattan Clam Chowder
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/magical-fruit-salad. Federal works are public domain in the United States.