Pumpkin Chocolate Muffins
This dense, moist chocolate muffin contains no fats or oils. The secret ingredient is canned (or puréed) pumpkin that binds the ingredients together for a tasty, satisfying treat.
- Yield
- 24 Muffins
- Serving size
- 1 muffin, 1/24 of recipe
- Rating
- 3.88 of 5 (57 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups all-purpose flour
- 3/4 cup sugar
- 1 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1/2 cup cocoa powder
- 1 can pumpkin
- 1 cup water
- 1/2 cup chocolate chips
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Whisk all the dry ingredients together.
- Add pumpkin and water.
- Fold the wet ingredients into the dry ingredients until just combined.
- Fold in chocolate chips.
- Place batter into 24 prepared muffin tins and bake at 350 °F for 10 to 12 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 95.41 |
| Total Fat | 1.81 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 19.62 g |
| Dietary Fiber | 1.69 g |
| Total Sugars | 9.43 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 1.79 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 90 mg |
| Sodium | 48.96 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 138 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Pancakes (from Better Baking Mix)
- Spinach, Tomatoes, and Corn
- Rainbow Veggie Salad
- Magical Fruit Salad
- Honey Mustard Dressing
- Blue Cornmeal Pancakes
- Manhattan Clam Chowder
- Zesty Lemon Fish
Source
Recipe by: With Veggies, More Matters! — Michigan State University Extension - Midland County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-chocolate-muffins. Federal works are public domain in the United States.