Apple Oatmeal Muffins
Buy apples while they are in season and on sale and make batches of these muffins to put in the freezer for later. You can also substitute whole wheat flour to make your muffins heartier and more nutritious.
- Yield
- 6 Muffins
- Serving size
- 1 muffin
- Rating
- 3.97 of 5 (330 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1/2 cup milk, non-fat
- 1/3 cup applesauce, unsweetened
- 1/2 cup all-purpose flour
- 1/2 cup quick-cooking oats, uncooked
- 1 cup sugar
- 1/2 tablespoon baking powder
- 1/2 teaspoon ground cinnamon
- 1 tart apple, cored & chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Place 6 cupcake holders in baking tin.
- In a mixing bowl, add milk and applesauce.
- Stir until blended.
- Stir in flour, oats, sugar, baking powder, and cinnamon.
- Mix until moistened (do not over mix).
- Gently stir in the chopped apples.
- Spoon into cupcake holders.
- Bake for 15-20 minutes or until an inserted toothpick comes out clean.
- Cool in pan 5 minutes before serving.
- Store unused portions in an airtight container.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 230.9 |
| Total Fat | 0.73 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.61 mg |
| Carbohydrates | 53.61 g |
| Dietary Fiber | 1.92 g |
| Total Sugars | 39.69 g |
| Added Sugars included | 33 g |
| Protein | 2.74 g |
| Calcium | 104 mg |
| Potassium | 116 mg |
| Sodium | 131.47 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 89 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Optional toppings: raisins, walnuts.
Recipes you may also like
- Potato Soup
- Italian Broccoli and Pasta
- Red Potato Salad
- Blue Corn Pan Bread
- Black Bean Soup
- Peanutty Stew
- Broccoli Baked Potatoes
- Pizza Eggburger
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education - ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-oatmeal-muffins. Federal works are public domain in the United States.