Broccoli Baked Potatoes
Use those broccoli stalks in this dish instead of throwing them away. This makes a delicious side, a hearty snack, or a light meal.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 potato, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.14 of 5 (81 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 6 medium potatoes
- 3 broccoli stalks
- 1/4 cup 1% milk
- 1 cup cheddar cheese, low-fat shredded, divided
- salt and pepper (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Scrub potatoes.
- Prick the skin with a fork in several places.
- Baked at 350 °F for 30 to 60 minutes, until soft, depending on size.
- Peel broccoli stems.
- Steam broccoli just until tender and chop into small pieces.
- Slices the potatoes in half.
- Scoop the insides into a bowl with the broccoli.
- Add milk, 3/4 cup cheese, salt and pepper.
- Mash together until the mixture is pale green with dark green flecks.
- Put the potato mixture into the potato skins and sprinkle with remaining 1/4 cup of cheese.
- Microwave to heat through.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 231.44 |
| Total Fat | 4.22 g |
| Saturated Fat | 2.49 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 14.82 mg |
| Carbohydrates | 38.44 g |
| Dietary Fiber | 4.2 g |
| Total Sugars | 2.82 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.23 g |
| Calcium | 189 mg |
| Potassium | 1001 mg |
| Sodium | 145.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 58 mg |
| Phosphorus | 241 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 36 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 29 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 61 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 33 mg |
Notes
Potatoes can be microwaved instead of baked. For instructions, see the recipe for Microwave Baked Potato .
Recipes you may also like
- Black Bean Soup
- Potato Soup
- Red Potato Salad
- Chicken Pasta Salad
- Spinach Stuffed Potatoes
- Beef and Cabbage
- Black Bean and Rice Salad
- Delicious Lentil Stew
Source
Recipe by: University of Maryland Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/broccoli-baked-potatoes. Federal works are public domain in the United States.