Beef and Cabbage
The cabbage in this simple skillet dinner loads the recipe with vitamin C and fiber.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.29 of 5 (79 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 green cabbage head (washed and cut into bite-sized pieces)
- 1 onion, medium (chopped)
- 1 pound ground beef (90% lean)
- 2 sprays of non-stick cooking spray
- 1 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon black pepper
- salt (to taste, optional)
- red pepper flakes (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Chop cabbage and onion, set aside.
- In a large skillet, cook the ground beef on medium heat until browned.
- Drain the fat.
- Set beef aside.
- Spray skillet with non-stick cooking spray.
- Cook chopped onion using medium heat until soft.
- Add cabbage to the chopped onion and cook until cabbage starts to brown.
- Stir the beef into the cabbage and onion mixture.
- Season with garlic powder, salt (optional), and pepper.
- Add red pepper flakes (optional) to the cabbage if you like it spicy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 234.91 |
| Total Fat | 8.74 g |
| Saturated Fat | 3.39 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 65.73 mg |
| Carbohydrates | 17.2 g |
| Dietary Fiber | 6.37 g |
| Total Sugars | 8.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 23.16 g |
| Calcium | 112 mg |
| Potassium | 733 mg |
| Sodium | 100.71 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 242 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 13 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 2.2 mcg |
| Vitamin C | 72 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 172 mcg |
| Folate | 95 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 90 mg |
Recipes you may also like
- Broccoli Baked Potatoes
- Potato Soup
- Spicy Chicken and Potato Soup
- Spinach Stuffed Potatoes
- Beef & Vegetable Six-Layer Dinner
- Golden Split Pea Soup
- Ground Beef Stew
- Red Beans and Rice
Source
Recipe by: "Beef and Cabbage for Dinner Tonight" University of Maryland Cooperative Extension — Food Supplement Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-and-cabbage-dinner-tonight. Federal works are public domain in the United States.