Ground Beef Stew
Ground beef and canned tomato soup make a tasty base for the vegetables in this delicious and hearty stew.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup prepared stew, 1/4 of recipe (412g)
- Rating
- 3.86 of 5 (70 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound ground beef, or ground turkey, or venison (lean)
- salt (optional, 1/8 teaspoon)
- black pepper (optional, 1/8 teaspoon)
- 1 can tomato soup, condensed, low-sodium (10 1/2 ounces)
- 10 1/2 us fluid ounces water (one soup can full)
- 6 medium carrots (diced or sliced)
- 2 medium potatoes (diced or sliced)
- 1 cup onion (diced)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown meat.
- Drain fat, if any.
- Season lightly with salt and pepper (optional).
- Add soup and 1 can of water to fry pan.
- Add vegetables.
- Bring to a boil, then simmer, covered, about 25 minutes or until tender.
- Remove from heat, cover for last 10 minutes to thicken.
- Serve.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 252.79 |
| Total Fat | 3.92 g |
| Saturated Fat | 1.48 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 32.86 mg |
| Carbohydrates | 40.4 g |
| Dietary Fiber | 5.91 g |
| Total Sugars | 12.95 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 14.62 g |
| Calcium | 67 mg |
| Potassium | 1115 mg |
| Sodium | 117.86 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 59 mg |
| Phosphorus | 210 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 702 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 25 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 65 mg |
Recipes you may also like
- Red Beans and Rice
- Tuna Slider with Green Chiles
- Pork Loin Roast with Veggies
- Mediterranean Chicken and White Bean Salad
- Eggplant Stir Fry
- Hearty Mexican Soup
- Turkey Potato Salad
- Round Steak Casserole
Source
Recipe by: Simply Good Eating Recipe Cards, Vol. 1, 2000 — University of Minnesota Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/ground-beef-stew. Federal works are public domain in the United States.