Turkey Potato Salad
Green pepper, onions, and celery give this salad a delicious crunch. Serve chilled on a bed of lettuce or whole grain bread.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe (173g)
- Rating
- 3.43 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 6 ounces turkey (cooked and diced)
- 1/4 cup celery (chopped)
- 1 cup potato (cooked, peeled, and diced)
- 1 tablespoon onion, chopped
- 1/4 cup green pepper (chopped)
- 2 tablespoons mayonnaise
- 1/4 teaspoon prepared mustard
- 1/8 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix turkey, celery, potato, onion, and green pepper.
- Mix mayonnaise, mustard and salt.
- Stir lightly into turkey mixture.
- Chill.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 248.65 |
| Total Fat | 8.6 g |
| Saturated Fat | 1.59 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.08 mg |
| Carbohydrates | 15.47 g |
| Dietary Fiber | 2.01 g |
| Total Sugars | 2.37 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 26.75 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 628 mg |
| Sodium | 438.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 284 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 83 mg |
Recipes you may also like
- Round Steak Casserole
- Turkey Stew
- Hearty Mexican Soup
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
- Meatball Soup
- Fried Rice
- Tuna Slider with Green Chiles
- Spinach and Meat Cakes
Source
Recipe by: University of Maine Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turkey-potato-salad. Federal works are public domain in the United States.