Round Steak Casserole
A hearty, savory, and delicious dish that is packed with meat, potatoes, and tomatoes that can be easily prepared in a slow cooker.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.63 of 5 (70 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 2 pounds round steak, cut 1/2 inch thick
- 1 teaspoon garlic salt
- 1 medium onion, thinly sliced
- 3 medium potatoes, peeled and quartered
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium French-style green beans, drained
- 1 can (10.5 ounces) low-sodium tomato soup
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium tomatoes, peeled and whole
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Season round steak lightly with garlic salt, salt and pepper.
- Cut into serving pieces and place in crock pot with sliced onion, which has been separated into rings.
- Add potatoes and green beans.
- Top with tomato soup and tomatoes.
- Cover and cook on Low for 8 hours.
- Remove cover during last half-hour if there is too much liquid.
- To cook in 2-quart crock pot, reduce ingredients slightly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 248.63 |
| Total Fat | 4.18 g |
| Saturated Fat | 1.61 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.96 mg |
| Carbohydrates | 24.47 g |
| Dietary Fiber | 4.15 g |
| Total Sugars | 6.33 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 27.86 g |
| Calcium | 70 mg |
| Potassium | 961 mg |
| Sodium | 203.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 51 mg |
| Phosphorus | 330 mg |
| Selenium | 28 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 1.9 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 25 mcg |
| Folate | 43 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 100 mg |
Notes
Menu Idea: round steak casserole, canned pears, lowfat milk
Recipes you may also like
- Turkey Potato Salad
- Turkey Stew
- Hearty Mexican Soup
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
- Meatball Soup
- Fried Rice
- Tuna Slider with Green Chiles
- Spinach and Meat Cakes
Source
Recipe by: For Cooking Without Looking, Use a Crock Pot — University of Wisconsin Cooperative Extension Service — Dunn County UW-Extension Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/round-steak-casserole. Federal works are public domain in the United States.