Hearty Mexican Soup
Easy to make and delicious to eat, this soup can be made in under an hour! Squeeze the other half of the lime over the soup before serving for extra flavor.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 1/5 of the recipe
- Rating
- 4.14 of 5 (59 ratings)
Food groups
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 1 onion (small, chopped)
- 4 cloves garlic (minced)
- 1 can tomatoes, diced, low-sodium (14.5 ounce can)
- 2 cans black beans, low-sodium (15 ounce can, low sodium, drained and rinsed)
- 2 potatoes (large, peeled and diced)
- 4 cups water
- 1/2 cup cilantro (fresh, chopped)
- 1/2 lime (squeezed)
- 1/8 teaspoon cumin powder (a pinch)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot cook onion, garlic and tomatoes on medium-high heat for 3 minutes.
- Stir often.
- Add beans, potatoes and water.
- Bring to a boil, then reduce to low-medium heat.
- Cover and continue to cook slowly for 20 minutes.
- Add cilantro, cumin and lime.
- Stir and continue to simmer for 10 minutes.
- Serve warm; sprinkle cilantro on top.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 249.46 |
| Total Fat | 0.85 g |
| Saturated Fat | 0.2 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 49.48 g |
| Dietary Fiber | 15.46 g |
| Total Sugars | 4.67 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.18 g |
| Calcium | 116 mg |
| Potassium | 1118 mg |
| Sodium | 260.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 94 mg |
| Phosphorus | 260 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 25 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 136 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 58 mg |
Recipes you may also like
- Turkey Potato Salad
- Round Steak Casserole
- Turkey Stew
- Tuna Slider with Green Chiles
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
- Meatball Soup
- Fried Rice
- Ground Beef Stew
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hearty-mexican-soup. Federal works are public domain in the United States.