Tuna Slider with Green Chiles
For a touch of spice and everything nice, add some canned green chilies to tuna sliders. You won't believe how much flavor this canned staple packs in! With a well-stocked pantry full of canned ingredients, like tuna and green chilies, it’s easy to create delicious, homemade meals you can feel good about serving your family and friends.
- Yield
- 3 Servings
- Serving size
- 2 sliders
- Rating
- 3.56 of 5 (96 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 5 ounces canned tuna, packed in water (drained and flaked)
- 1 can chopped green chilies (4 oz. can)
- 1/4 cup diced celery
- 1/4 cup diced red onion
- 1/4 cup light mayonnaise
- 2 tablespoons chopped fresh cilantro or parsley
- 6 slider rolls, split
- lettuce leaves
Directions
- In large bowl, combine tuna, green chilies, celery, red onion, mayonnaise, and chopped cilantro; toss to mix well.
- Add lettuce leaves to the bottom half of each roll.
- Top with some tuna mixture.
- Add top half of roll and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 250.8 |
| Total Fat | 7.35 g |
| Saturated Fat | 1.15 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 20.34 mg |
| Carbohydrates | 31.5 g |
| Dietary Fiber | 2.2 g |
| Total Sugars | 2.54 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 14.47 g |
| Calcium | 78 mg |
| Potassium | 239 mg |
| Sodium | 706.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 129 mg |
| Selenium | 52 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.2 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 105 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 25 mg |
Recipes you may also like
- Hearty Mexican Soup
- Ground Beef Stew
- Turkey Potato Salad
- Round Steak Casserole
- Red Beans and Rice
- Turkey Stew
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
- Meatball Soup
Source
Recipe by: Cans Get You Cooking
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tuna-slider-green-chiles. Federal works are public domain in the United States.