Spicy Chicken and Potato Soup
This rich-tasting and hearty potato soup is full of flavor and perfect for lunch or dinner.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cups
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup onion, chopped
- 1 tablespoon garlic, finely chopped
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1/4 pound chicken, thawed, cut up, and skin removed
- 4 cups water
- 6 small red potatoes, chopped (or 1 can, about 15 ounces, low-sodium sliced potatoes)
- 1/4 cup white rice, uncooked (or brown rice)
- 1/2 teaspoon chili powder (or paprika)
- 1 cup fresh peas (or 1/2 can, about 8 ounces, low-sodium green peas)
- cayenne or jalapeño chilies, diced (1/2 teaspoon, optional)
- parsley or cilantro, chopped (1/2 cup, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot, brown onion and garlic in oil over medium to high heat for 5 minutes.
- Add chicken to pot and brown for about 5 minutes.
- Add water, potatoes, rice, and chili powder to pot.
- Bring pot to a boil, and cook for 15 minutes.
- Lower heat and cook for about 15 to 20 minutes.
- Stir pot every 10 minutes.
- Add peas and cook for about 8 minutes.
- If using cayenne or jalapeño chilies, add that too.
- Mix well.
- Remove pot from heat.
- If using parsley or cilantro, add that now.
- Mix well and cover for 5 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 239.86 |
| Total Fat | 3.78 g |
| Saturated Fat | 0.7 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.45 mg |
| Carbohydrates | 42.23 g |
| Dietary Fiber | 5.08 g |
| Total Sugars | 4.17 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.85 g |
| Calcium | 45 mg |
| Potassium | 887 mg |
| Sodium | 69.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 58 mg |
| Phosphorus | 171 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 23 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 80 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 41 mg |
Notes
Tip for cooking chicken: The recommended safe minimum internal temperature for chicken is 165 °F, as measured with a food thermometer.
Recipes you may also like
- Pumpkin Soup
- Bronco Beans
- Potato Soup
- Black Bean and Rice Salad
- Beef and Cabbage
- Chicken Pasta Salad
- Broccoli Baked Potatoes
- Turkey Stew
Source
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spicy-chicken-and-potato-soup. Federal works are public domain in the United States.