Banana Bread
This banana bread recipe packs in 3 large bananas per loaf! It’s a terrific way to use over-ripe bananas.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/12 of recipe
- Rating
- 4.04 of 5 (202 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 3 large bananas (well-ripened)
- 1 egg
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1/3 cup skim milk
- 1/3 cup sugar
- 1 teaspoon salt
- 1 teaspoon baking soda
- 1/2 teaspoon baking powder
- 1 1/2 cups flour
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 °F. Peel the bananas.
- Put them in a mixing bowl.
- Mash the bananas with a fork.
- Add the egg, oil, milk, sugar, salt, baking soda, and baking powder.
- Mix well with the fork.
- Slowly stir the flour into the banana mixture.
- Stir for 20 seconds until the flour is moistened.
- Lightly grease a 8 x 4-inch to 10 x5-inch bread pan with a little oil or cooking spray.
- Or, line the pan with wax paper.
- Pour the batter into the bread pan.
- Bake for 45 minutes until a toothpick inserted near the middle comes out clean.
- Let the bread cool for 5 minutes before removing it from the pan.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 138.83 |
| Total Fat | 3.01 g |
| Saturated Fat | 0.52 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.33 mg |
| Carbohydrates | 24.98 g |
| Dietary Fiber | 0.96 g |
| Total Sugars | 10.86 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 2.59 g |
| Calcium | 26 mg |
| Potassium | 136 mg |
| Sodium | 330.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 43 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
The key to good banana bread is to use well-ripened bananas that are covered with brown speckles. Try using half whole wheat flour to add some fiber.
Recipes you may also like
- Fruit Salsa
- Mock Southern Sweet Potato Pie
- Bell Pepper and Potato Salad
- Corn Bread
- Baked Fish
- Spring Vegetable Sauté
- Cream of Broccoli Soup
- Farmers Market Gazpacho
Source
Recipe by: Adapted from the Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-bread. Federal works are public domain in the United States.