Mock Southern Sweet Potato Pie
Full of sweet potato flavor, this delicious pie will be a hit at your next holiday meal.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/16 of recipe
- Rating
- 3.41 of 5 (114 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- Crust:
- 1 1/4 cups all-purpose flour
- 1/4 teaspoon sugar
- 1/3 cup fat-free (skim) milk
- 2 tablespoons vegetable oil
- Filling:
- 1/4 cup white sugar
- 1/4 cup brown sugar, packed
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon nutmeg
- 3 large eggs, beaten
- 1/4 cup fat-free evaporated milk, canned
- 1 teaspoon vanilla extract
- 3 cups cooked sweet potatoes, skin removed and mashed
Directions
- Crust: Filling:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 138.64 |
| Total Fat | 2.88 g |
| Saturated Fat | 0.6 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 38.84 mg |
| Carbohydrates | 24.53 g |
| Dietary Fiber | 1.82 g |
| Total Sugars | 10.34 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 3.59 g |
| Calcium | 45 mg |
| Potassium | 272 mg |
| Sodium | 110.53 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 67 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 475 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 38 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Bell Pepper and Potato Salad
- Corn Bread
- Fruit Salsa
- Banana Bread
- Baked Fish
- Spring Vegetable Sauté
- Farmers Market Gazpacho
- Sweet Potato Patties
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mock-southern-sweet-potato-pie. Federal works are public domain in the United States.