Fruit Salsa
A salsa that is different from what you may usually have, this fruit recipe can be a great way to help older kids and teens learn safe knife skills in the kitchen.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.63 of 5 (94 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 cup strawberries (diced)
- 1 banana (diced)
- 1 kiwifruit (peeled and diced)
- 1 apple (cored and diced)
- 2 tablespoons lemon juice
- 1/4 cup sugar
- 1/4 teaspoon nutmeg
- 1/4 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine fruits in a medium mixing bowl and add lemon juice.
- Stir in sugar, nutmeg, and cinnamon.
- Mix well.
- Refrigerate until serving time.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 138.75 |
| Total Fat | 0.43 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 33.12 g |
| Dietary Fiber | 2.99 g |
| Total Sugars | 27.32 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 0.81 g |
| Calcium | 18 mg |
| Potassium | 235 mg |
| Sodium | 6.71 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 42 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Banana Bread
- Mock Southern Sweet Potato Pie
- Bell Pepper and Potato Salad
- Corn Bread
- Baked Fish
- Spring Vegetable Sauté
- Farmers Market Gazpacho
- Sweet Potato Patties
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-salsa. Federal works are public domain in the United States.