Sweet Potato Patties
Mashed sweet potatoes are coated in bread crumbs and lightly fried in a pan for an easy side dish. Enjoy with a fresh green salad, and whole grain toast, or brown rice.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 sweet potato patty, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.56 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3 medium sweet potatoes
- 1 cup breadcrumbs, crushed
- 1 tablespoon vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash the sweet potatoes.
- Bake the sweet potatoes in a microwave until they are soft.
- Remove the peels from the sweet potatoes.
- Put the sweet potatoes in a medium bowl.
- Mash them with a fork.
- Crush the breadcrumbs on a cutting board with a rolling pin or jar.
- Put the crushed breadcrumbs in a small bowl.
- Shape sweet potato into 6 small patties.
- Roll each patty in the crushed crumbs.
- Heat the oil in a medium frying pan on medium heat.
- Brown each patty on both sides in the oil.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 137.91 |
| Total Fat | 3.36 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 23.44 g |
| Dietary Fiber | 2.49 g |
| Total Sugars | 4.4 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.42 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 276 mg |
| Sodium | 149.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 57 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 487 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
For variety, add some finely chopped apple.
Recipes you may also like
- Fruit Compote
- Farmers Market Gazpacho
- Spring Vegetable Sauté
- Roasted Pumpkin Seed Snack Mix
- Baked Fish
- Homemade Pizza Crust
- Cinnamon Sugared Pumpkin Pecan Muffins
- Corn Bread
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-patties. Federal works are public domain in the United States.