Homemade Pizza Crust
Enjoy the freshness of a homemade pizza crust and enjoy the delicious aromas that fill your kitchen as it bakes!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.02 of 5 (45 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
Ingredients
- 1 teaspoon rapid rise yeast
- 1/2 cup lukewarm water
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon oil
- 1 cup bread flour (approximately)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix yeast, water, salt, and oil.
- Add about 1 cup flour to make a stiff dough.
- The amount of flour may vary slightly.
- Knead the dough until it is very elastic (will stretch and not make a hole).
- Use a rolling pin or clean bottle to obtain even thickness.
- Lay it on a greased baking sheet to rise while you prepare toppings for pizza.
- Bake at 400 °F with desired toppings until crust is browned and top is bubbly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 137.39 |
| Total Fat | 1.81 g |
| Saturated Fat | 0.25 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 25.25 g |
| Dietary Fiber | 1.09 g |
| Total Sugars | 0.11 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.51 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 44 mg |
| Sodium | 149.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 122 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 4 mg |
Notes
Pizza can be topped with sauce, mozzarella cheese, vegetables, and cooked meats.
Recipes you may also like
- Cinnamon Sugared Pumpkin Pecan Muffins
- Roasted Pumpkin Seed Snack Mix
- Spring Vegetable Soup
- Fruit Compote
- Sweet Potato Patties
- Farmers Market Gazpacho
- Spring Vegetable Sauté
- Baked Fish
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homemade-pizza-crust. Federal works are public domain in the United States.