Italian Broccoli and Pasta
Broccoli and tomatoes add color and flavor to this savory pasta dish. Use spaghetti, linguine, or fettuccini for the pasta.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 1/4 cups prepared pasta, 1/4 of recipe (201g)
- Rating
- 3.82 of 5 (150 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 6 ounces spaghetti noodles (uncooked)
- 3 tablespoons onion (chopped)
- 2 cups broccoli (chopped)
- 1/2 teaspoon thyme (dried)
- 1/2 teaspoon oregano (dried)
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1 can low-sodium stewed tomatoes (14.5 ounce)
- 2/3 tablespoon Parmesan cheese (grated)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook noodles according to package instructions (do not include oil or salt), and drain.
- Spray a medium skillet with non-stick cooking spray; stir-fry onion and broccoli for 3 minutes over medium heat.
- Add seasonings (but not the Parmesan cheese) and tomatoes; simmer until heated through.
- Spoon vegetable mixture over noodles and top with Parmesan cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 231.11 |
| Total Fat | 1.81 g |
| Saturated Fat | 0.42 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.72 mg |
| Carbohydrates | 44.41 g |
| Dietary Fiber | 5.61 g |
| Total Sugars | 4.08 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.37 g |
| Calcium | 83 mg |
| Potassium | 414 mg |
| Sodium | 41.29 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 127 mg |
| Selenium | 33 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 50 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 65 mcg |
| Folate | 180 mcg |
| Thiamin | 1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 24 mg |
Recipes you may also like
- Potato Soup
- Black Bean Soup
- Apple Oatmeal Muffins
- Broccoli Baked Potatoes
- Red Potato Salad
- Blue Corn Pan Bread
- Pizza Eggburger
- Peanutty Stew
Source
Recipe by: Discover the Secret to Healthy Living — California Department of Health Services — California Children’s 5-A-Day Power Play Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/italian-broccoli-and-pasta. Federal works are public domain in the United States.