Ginger Orange Muffins
Use our Ginger Bread Mix and make these muffins ahead of time for a quick and healthy breakfast on the go.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 muffin, 1/12 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (238 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups Ginger Bread Mix
- 1 cup bran cereal
- 1 egg (slightly beaten)
- 1/2 cup milk, 1%
- 1/4 cup orange juice concentrate
- 1/4 cup molasses
- 1/4 cup vegetable oil
- 1 teaspoon orange peel (grated)
- raisins (optional, 1/4 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Combine the Ginger Bread Mix and bran cereal in a bowl.
- Beat the egg slightly in another bowl.
- Add the egg and other ingredients to the gingerbread and cereal mixture.
- Stir only until combined.
- Let stand for 15 minutes.
- Fill 12 muffin cups (well-greased pans or paper liners) 2/3 full.
- Bake 15 to 20 minutes or until done in the center.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 190.1 |
| Total Fat | 6.08 g |
| Saturated Fat | 1.04 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.63 mg |
| Carbohydrates | 30.45 g |
| Dietary Fiber | 1.64 g |
| Total Sugars | 13.34 g |
| Added Sugars included | 10 g |
| Protein | 3.46 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 199 mg |
| Sodium | 130.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 58 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Notes
2 servings of Ginger Bread Mix = 2 cups
Recipes you may also like
- Sautéed Walleye with Tarragon
- Minestrone Soup
- Split Pea Soup
- Slow Cooker Cheesy Swiss Steak
- Sweet Potato Pone
- Fruit Pizza To Go
- Three Bean Salad
- Bananas with Caramel Sauce
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/ginger-orange-muffins. Federal works are public domain in the United States.