Bananas with Caramel Sauce
Sweet and delicious, this banana dessert will be a hit with the whole family! The recipe makes 12 servings, making it a wonderful choice for social gatherings and holidays.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/12 of recipe
- Rating
- 2.94 of 5 (64 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 6 large bananas
- 6 tablespoons butter
- 1 cup sugar
- 1/2 cup evaporated skim milk
- 2 teaspoons cornstarch, dissolved in 2 teaspoons water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Place unpeeled banana on a baking sheet.
- Prick the skin of each banana several times with the prongs of a fork.
- Cook the bananas for about 8 minutes.
- The skin will turn black.
- Over moderate heat, cook the butter, water, and sugar to a medium brown color (it will look like caramel).
- Remove from heat.
- Combine the milk and cornstarch slurry to the caramel mixture.
- Stir to dissolve.
- Return to the heat and bring to a boil, stirring constantly.
- Remove from heat and cool slightly.
- Serve on top of the bananas that have been peeled and sliced lengthwise.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 188.73 |
| Total Fat | 6.01 g |
| Saturated Fat | 3.67 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.69 mg |
| Carbohydrates | 32.51 g |
| Dietary Fiber | 1.08 g |
| Total Sugars | 27.79 g |
| Added Sugars included | 17 g |
| Protein | 1.32 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 242 mg |
| Sodium | 13.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 36 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 62 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Refried Beans
- Fruit and Peanut Butter Dip
- Fruit Salad with Yogurt
- Rhubarb Blueberry Crisp
- Kale with Nuts and Raisins
- Breakfast Parfait
- Chicken Ratatouille
- Brussel Sprouts, Cranberry, and Bulgur Salad
Source
Recipe by: Originally named "Ivory Coast Bananas with Caramel Sauce" African American Recipes — Contra Costa County Health Services — Nutrition, Physical Activity, and Food Security Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bananas-with-caramel-sauce. Federal works are public domain in the United States.