Rhubarb Blueberry Crisp
A great twist on a classic dish, this is the perfect mix of sweet and tart. Whether you are making this for an event or for your family at home, this treat is sure to please!
- Yield
- 9 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- Topping:
- 1/4 cup packed brown sugar
- 1/2 cup all-purpose flour
- 1/2 cup old fashioned rolled oats
- 1/4 cup unsalted butter (melted)
- Fruit Filling:
- 3 cups chopped rhubarb
- 3 cups blueberries
- 2 tablespoons cornstarch
- 1/4 cup sugar
- 1 cup 100% fruit juice (any type)
- 1 teaspoon vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. In a medium bowl, stir together brown sugar, flour and oats.
- Stir in the butter and set aside.
- Spread the rhubarb and blueberries in an 8x8 inch baking dish and set aside.
- In a medium saucepan, mix cornstarch and sugar and stir in the juice.
- Cook over medium heat, stirring all the time, until the mixture has thickened.
- Turn off the heat.
- Stir in vanilla and pour the mixture over the rhubarb and blueberries.
- Crumble oat mixture on top of the fruit.
- Bake for 45 minutes or until topping is browned and fruit is bubbling at edges.
- Serve warm or cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 191.77 |
| Total Fat | 5.77 g |
| Saturated Fat | 3.29 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 13.56 mg |
| Carbohydrates | 34.06 g |
| Dietary Fiber | 2.64 g |
| Total Sugars | 20.03 g |
| Added Sugars included | 11 g |
| Protein | 2.15 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 216 mg |
| Sodium | 7.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 42 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 47 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 22 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Breakfast Parfait
- Brussel Sprouts, Cranberry, and Bulgur Salad
- Lentil Tacos
- Bananas with Caramel Sauce
- Refried Beans
- Green Beans and New Potatoes
- Creole Beans
- Fruit and Peanut Butter Dip
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/rhubarb-blueberry-crisp. Federal works are public domain in the United States.